مخاطب هدف

مخاطب هدف

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مخاطب هدف کیست و چگونه مخاطب هدف خود را پیدا کنیم؟

مخاطب هدف با فالوور تفاوت دارد.فالوورهای شما افرادی هستند که شما را دنبال میکنند ولی مخاطب هدف افرادی هستند که به محصول یا محتوایی که تولید می کنید،نیاز دارند و یا علاقه مند هستند.برای افزایش فروش مخاطب هدف مهم تر از فالوور است.

اینجا باهم نکاتی رو به شما میگویم که بتوانبد به راحتی مخاطب هدف خود را پیدا کنید و با انها ارتباط بگیرید.

مخاطب هدف کیست؟

در ابتدا باید بدانیم مخاطب هدف با سایر مخاطبان چه تفاوتی دارد. مخاطبان هدف در اینستاگرام، آن دسته از کاربرانی هستند که به نحوی با محصول و یا کسب و کار شما ارتباط دارند.

باید به این نکته توجه کنیم که هر کاربر در اینستاگرام، سلیقه متفاوتی دارد و علایق هر کاربر با کاربر دیگر فرق دارد. اگر شما بتوانید با استفاده از راهکارهایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، توجه مخاطب هدف را جلب کنید، می‌توانید شانس فروش محصولات خود را بالا ببرید.

انواع مخاطب هدف

همان‌طور که گفتیم معیارهای زیادی وجود دارد که می‌توانند برای انتخاب درست مخاطبان هدف به شما کمک کنند. شما می‌توانید مخاطب هدف خود را در گروه‌های مختلفی طبقه‌بندی کنید که یک نمونه از این طبقه‌بندی‌ها در زیر آورده شده است.

مخاطب هدف با قصد خرید:

گروهی از افراد هستند که پیش از انجام خرید و پرداخت هزینه برای یک محصول خاص، تحقیقات گسترده‌ای پیرامون ویژگی‌های آن محصول انجام می‌دهند تا بتوانند از کیفیت خرید خود اطمینان حاصل کنند.

اطلاع از اینکه مخاطبان به دنبال چه اطلاعاتی درباره محصول هستند می‌تواند به شما در پیدا کردن بهترین راه برای رساندن پیامتان به مخاطبان هدف کمک کند.

مخاطبان هدف با علایق مشترک:

دسته دوم مخاطب هدف کسانی هستند که به طور جدی علایق خود را دنبال می‌کنند. داده‌هایی که در این مورد به دست می‌آیند به شما کمک می‌کنند که ارتباطات خود را با مخاطبان هدف قوی‌تر کرده و انگیزه‌های آن‌ها را برای دنبال کردن یک محصول خاص بهتر بشناسید.

مخاطب هدف با فرهنگ یا تجارب مشترک:

این دسته از مخاطبان هدف کسانی هستند که تجربه مشترکی با هم داشته و یا اینکه پیشینه فرهنگی یکسانی دارند. به عنوان مثال کسانی که به یک سبک موسیقی خاص علاقه‌مندند یا آداب و رسوم مشترکی دارند.

شناخت درست این فرهنگ‌ها می‌تواند به شما به عنوان یک کارآفرین کمک کند که به طور دقیق با روحیات کسانی که با شما طرف هستند، آشنا شوید.

اهمیت انتخاب درست مخاطبین هدف

یکی از اشتباهات بزرگی که اکثر کسب و کارها انجام می دهند و ما هم تا حدودی به آن سمت رفتیم، مشخص نکردن مخاطب هدف است. به طور کلی بیشتر کسب و کارها فقط به فکر تولید محتوا هستند و روی تمامی افراد بازاریابی انجام می دهند تا ترافیک بیشتری جذب کنند.

اما این کار بیش از حد مبهم است. به عنوان مثال، هر کسی که ترافیک بیشتر می خواهد مناسب آژانس تبلیغاتی ما نیست.ممکن است آنها بخواهند فقط در اینستاگرام و فیسبوک معروف شوند، که خیلی افراد زیادی هستند.

اما این به ما کمک نمی کند دریافتی بیشتری داشته باشیم.جالب است بدانید که افراد بیشتری به دنبال دریافت فالور اینستاگرام هستند تا اینکه بخواهند سئو یاد بگیرند.

شناخت مخاطب هدف

چه کسانی می‌خواهند با شبکه‌های اجتماعی شما تعامل بیشتری برقرار کنند؟ با افرادی که تا به حال از شما خرید کرده‌اند، شما را فالو می‌کنند و با محتواهای شما تعامل برقرار می‌کنند، شروع کنید.بعضی از داده‌هایی که شما باید در نظر بگیرید:

سن

نیازی نیست روی سنین خاصی تمرکز کنید. فقط کافیست متوجه شوید که مخاطبان شما از کدام دهه هستند و یا از چه نسلی هستند.

مکان و منطقه زمانی

مخاطبان شبکه‌های اجتماعی شما در کجای دنیا زندگی می‌کنند؟ دانستن این موضوع به شما کمک می‌کند تا مناطق جغرافیایی خاصی را هدف‌گذاری کنید.

همچنین متوجه می‌شوید که بیشترین مخاطبان شما از کدام منطقه زمانی هستند و شما باید چه ساعت‌هایی از روز محتوا منتشر کنید.

توان مالی

توان مالی مخاطبان هدف شما چقدر است؟ مخاطبان هدف شما در شبکه‌های اجتماعی چه مقدار هزینه می‌کنند؟

علاقه‌مندی‌ها

مخاطبان هدف شما مایل به انجام چه کارهایی هستند؟ چه برنامه‌هایی تماشا می‌کنند؟ چه برندهایی به جز شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند؟

پیدا کردن مخاطب با هشتگ ها

هشتگ‌های مناسب می‌توانند مخاطبان مناسب را به شما برسانند. مخاطبان هدف باید با برند شما منافع مشترکی داشته باشند. داشتن منافع مشترک به معنی استفاده از هشتگ‌های مرتبط با برند شماست.

پس شما باید کاملا مطمئن شوید که از این هشتگ‌ها استفاده می‌کنید تا افراد مناسب بتوانند محتوای شما را پیدا کنند.
شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای نظارتی، هشتگ‌های برتر مرتبط با برند خود را بیابید. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از چند هشتگ مناسب، مرتبط و محبوب، بازدید محتوای خود را بالا ببرید.

علاوه‌بر استفاده از هشتگ‌های مناسب در پست‌ها، در استوری‌های خود نیز باید از هشتگ‌های درست استفاده کنید.

یافتن مخاطبان در مکان های خاص

هدف قرار دادن مخاطبان از نظر جغرافیایی، راهی مطمئن برای جذب ترافیک بیشتر و افزایش فروش است. برای پیدا کردن مخاطبان در مکانی خاص، می‌توانید از ویژگی تگ مکان در پلتفرم اینستاگرام نهایت استفاده را ببرید.

پست‌ها و استوری‌هایی که دارای برچسب مکان باشند، در جستجوهای مربوط به آن مکان نشان داده می‌شوند. در نتیجه این ویژگی می‌تواند به میزان قابل توجهی نمایش پست شما به مخاطبان مناسب را افزایش دهد.

نظرسنجی‌های اینستاگرام و شناخت علاقه مخاطب

نظرسنجی‌های اینستاگرام می‌تواند به شما کمک کنند تا ترجیحات و علایق مخاطبان هدف را پیدا کنید. این نظرسنجی‌ها به شما می‌گوید که مخاطب دوست دارد چه نوی محتوایی را در فید خود مشاهده کند.

در مورد نظرسنجی این عکس، اگر مخاطبان به گزینه «شهر» رأی بیشتری بدهند، نشان‌دهنده این است که محتوای مربوط به «شهر» برای آنها جذاب‌تر است. در نظرسنجی‌های اینستاگرام از مخاطبان خود بپرسید که به چه موضوعاتی علاقه دارند؟

چرا پیج شما را دنبال می‌کنند؟ سوالاتی از این قبیل می‌تواند به شناخت دقیق‌تر شما از مخاطبانتان منجر شود و در تولید محتوای برتر به شما کمک فراوانی کند.

بررسی پست رقبا

یکی از دیگر روش‌های ایده‌آل برای پیدا کردن مخاطب هدف در اینستاگرام، بررسی پست‌های رقبا است. ابتدا باید رقبای خود را شناسایی کنید، سپس پیج آنها را دنبال کنید و بررسی کنید که آنها «چه محتوایی تولید می‌کنند؟» و «میزان تعامل پیج آنها چقدر است؟

با به دست آوردن این اطلاعات می‌توانید در کار خود از آنها الهام بگیرید.

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، فالو کردن مخاطبان رقبا و ایجاد تعامل با آنها است. یا اینکه افرادی را که در پیج رقبا، کامنت می‌گذارند و پست‌ها را لایک می‌کنند را بررسی کنید و آنها را دنبال کنید.

این نکته در صورتی که در آغاز راه باشید و تعداد فالوئرهای شما کم باشد، بسیار مؤثر است و باعث معرفی برند شما به تعداد زیادی مخاطب مناسب می‌شود.

سختی ها، مشکلات و تمایلات بزرگ مخاطبین هدف چیست؟

چیزی که برای شما جذاب و عالی به نظر می رسد، ممکن است از نظر مشتریان اینطور نباشد.
وقتی که صحبت از سختی ها، مشکلات و تمایلات مشتریان می شود شما نمی توانید فقط به خودتان فکر کنید. شما باید خود را به جای آنها قرار دهید.
پیشنهادات را بر اساس چیزی که فکر می کنید ارائه ندهید. آنها را مطابق تحقیق مبتنی بر داده ها، تجربیات قبلی و تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان احتمالی خود تنظیم کنید.
درک بزرگترین مشکلات مخاطبین به شما کمک می کند راه حلی برای آنها ایجاد کنید.

آنها به چه کسانی اعتماد می کنند؟

اعتماد برای مخاطب هدف بسیار پرمعنی و با اهمیت است. هیچ کس از شرکتی که به آن اعتماد ندارد محصول یا خدماتی را نمی خرد.به همین خاطر است که نظرات در وب سایت ها خوانده می شوند و برای فروشنده ها بسیار مهم هستند.

آنها می دانند که این دیدگاه ها اعتماد می سازند. همین نظرات باعث شده که آمازون به یک شرکت تیلیارد دلاری تبدیل شود.با اینکه این آخرین سوال برای شناختن مخاطب هدف است، اما یکی از مهمترین آنها محسوب می شود.

به همین دلیل است که شهرت کمپانی شما بسیار با اهمیت است. مراقبت از روابط با مشتریان ضروری است، زیرا آنها اطلاعات مربوط به برند شما را در اینترنت و با دوستان یا خانواده خود در میان می گذارند.

اگر شما دیدگاه های مثبت بگیرید، و شهرت خوبی کسب کنید، این باعث می شود که مشتریان بالقوه به شما اعتماد کنند و از خدمات یا محصولات شما استفاده کنند.

سخن اخر

داشتن درک بهتر از اینکه مخاطبان اینستاگرام شما چه کسانی هستند و به چه چیزهایی علاقه دارند، به شما این قدرت را می‌دهد که استراتژی تعامل خود را تقویت کنید.

روش‌های معرفی شده در این مقاله برترین راه‌ها برای پیدا کردن مخاطب هدف در اینستاگرام هستند. البته تحقیق در مورد مخاطبان هدف کاری نیست که فقط یک بار انجام دهید و بعد آن را رها کنید.

بلکه باید برای تولید محتوای بهتر بارها و بارها در مورد مخاطبان خود و راه‌های جذب آنها تحقیق و بررسی انجام دهید.

هرچه زمان بیشتری را صرف تحقیق در مورد مخاطبان ایده‌آل خود کنید، در نهایت استراتژی محتوای شما قوی‌تر و موفقیت بازاریابی محتوایی شما نیز تضمین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 10 =