توسعه فردی

 

ما انسان‌ها در ذات خود تمایل به رشد داریم و می‌خواهیم زندگی خود را بهبود ببخشیم، ثروت بیشتری به دست بیاوریم، تناسب اندام و سلامتی بهتری داشته باشیم، روابط فردی و اجتماعی موثرتری را با سایر افراد زندگی‌مان بسازیم. اما نکته اینجاست که به شکل دقیق نمی‌دانیم چگونه باید این کارها را انجام دهیم. توسعه فردی، راهی است برای رسیدن به آرزوها و آمالی که ممکن است فراموششان کرده باشیم.

توسعه شخصی ( توسعه فردی ) چیست؟

فرآیند بهبود و رشد شخص از طریق تقویت مهارت‌های شخصی و شغلی، افزایش دانش و آگاهی، و خلق ثروت -مادی و معنوی- را توسعه شخصی (توسعه فردی) می‌نامند. تصمیم به توسعه شخصی به این معنی است که افراد مهارت‌ها و توانایی‌های خود را ارزیابی می‌کنند، اهداف قبلی خود را می‌سنجند و طوری هدفگذاری می‌کنند که به توانایی‌های بالقوه‌ خود رنگ واقعیت بخشیده و آنها را بیشینه نمایند.
توسعه فردی نه تنها به خود شخص، که به بسیاری از مدیران کسب‌و‌کارها کمک کرده تا کارکنانی با انگیزه و بهره‌ور داشته باشند و همچنین به بسیاری از افراد جسارت بخشیده تا کسب‌وکار خود را شروع نمایند.
توسعه فردی یعنی تلاش برای بدل‌شدن به نسخه‌ای بهتر از خود. مهارت‌های آن هم شامل مواردی می‌شوند که احساسات، رفتار و افکارمان را توسعه و رشد می‌دهند. برای رشد در توسعه فردی باید قدم‌های درستی برداریم؛ قدم‌هایی که با اطمینان، ما را به اهدافمان می‌رسانند.

زمان آن رسیده که برای توسعه‌ی خود تلاش کنیم!

اغلب افراد در زندگی خود به دنبال پیشرفت و توسعه هستند؛ اما غالبا پیشرفت خود را محدود به تلاش‌های مقطعی می‌کنند، در حالیکه توسعه‌ فردی یک فرآیند مادام‌العمر است که پایانی ندارد. در هر زمان فرصتهایی برای بهبود و توسعه وجود دارد و یک فرد مصمم و قاطع، هر روز برای اینکه زندگی بهتری داشته باشد تلاش می‌کند و خود را به سمت خروج از حاشیه‌ امنش سوق می‌دهد.
برای اینکه بتوانیم نیازهای توسعه‌ای خود را ارزیابی کنیم، باید نگاهی به گذشته داشته باشیم تا چهارچوب‌هایی که برای خود شکل داده‌ایم و زیرساخت‌هایی که زندگی خود را بر آنها بنا نهاده‌ایم بشناسیم. همچنین باید زمان حال را نیز بررسی کنیم: چه راه‌ها، فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی برای بهبود وجود دارند؟
و مهمتر از همه آینده‌ای که مطلوب ماست را برای خودمان به تصویر بکشیم: اهداف و آرزوهای ما چه هستند؟ دوست داریم به چه جایگاهی برسیم؟ مهمترین اولویت‌های ما چه خواهند بود؟
اما نخستین گام توسعه‌ی فردی احساس نیاز به تغییر و اراده برای دگرگونی و تحول است. تا زمانی که شما برای آغاز این مسیر مصمم نشده‌اید به دنبال جزوه و کتاب توسعه‌ی فردی، کارگاه توسعه فردی و یا هر عامل بیرونی دیگری نباشید.

نقطه شروع توسعه فردی شما هستید؛ توسعه از ذهن شما آغاز می‌شود.

 

اهمیت توسعه‌ شخصی چیست؟

• ما را مجبور می‌کند که از منطقه امن خود خارج شویم
• نقاط قوت ما را توسعه می‌بخشد
• باعث افزایش اعتماد به نفس ما می‌شود
• باعث افزایش خودآگاهی ما می‌شود

تغییر طرز تفکر،‌ ارزش سرمایه‌گذاری دارد

ناپلئون هیل معتقد بود که «طلایی که از افکار بشر استخراج شده است از طلایی که از دل زمین بیرون آورده‌اند بیشتر بوده است.» زمانی که وقت می‌گذارید تا شیوه بهتر فکر کردن را یاد بگیرید و اندیشمند بهتری شوید، در حقیقت در حال سرمایه‌گذاری روی خویشتن هستید. معادن طلا تمام می‌شوند، بازار سهام سقوط می‌کند، سرمایه‌گذاری روی املاک خوب پیش نمی‌رود؛ اما ذهنی که قابلیت خوب فکر کردن دارد مثل معدن الماسی است که هیچ‌گاه تمام نمی‌شود. گران‌بهاست.

خودشناسی

اگر واقعاً می‌خواهید در زندگی رو به جلو حرکت کنید باید بدانید که چه کسی هستید و از زندگی چه می‌خواهید. خودشناسی باعث می‌شود بدانید در چه حوزه‌هایی قوی هستید و در چه زمینه‌هایی نیاز به بهبود دارید؛ بنابراین نقاط قوت خود را تقویت و نقاط بهبودی که در مسیر آینده شما ضروری است را بهبود دهید. تا زمانی که این خودشناسی صورت نگرفته پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

علاقه اصلی خود را بیابید

پیدا کردن علاقه قطعی‌ترین راه برای یافتن هدف زندگی شماست. چه کارهایی هست که از انجامشان اصلاً خسته نمی‌شوید؟ جایگاهی که دوست دارید خود را آنجا ببینید و از همین الان تصورش هم به شما انرژی می‌دهد چیست؟ پیدا کردن این علاقه زمان و انرژی زیادی لازم دارد اما دلسرد نشوید و به جست‌و‌جو ادامه دهید. موفقیت از پس سخت‌کوشی نمایان خواهد شد. پرواز کردن با یک بار پریدن اتفاق نمی‌افتد، باید از قبل برای آن آماده شوید.

یادگیری را متوقف نکنید

یادگیری هیچ پایانی ندارد و تا زمانی که زنده‌ایم در حال یادگیری هستیم. آموزش ذهنمان را توسعه می‌بخشد و ما را برای پیمودن مسیر پیشرفت و توسعه مجهز می‌کند. هر روز مسائل جدیدی هست که یاد بگیریم؛ هر روز فرصتی برای بهبود و پیشرفت در اختیار ما قرار می‌دهد. یادگیری مستمر به روش‌های مختلفی امکانپذیر است: دوره‌های آنلاین، دوره‌های حضوری، مقالات، داستان‌های موفقیت، و ارزیابی تجارب روش‌هایی هستند که بوسیله‌ آنها می‌توانید پیوسته و در هر شرایطی فکر خود را نوسازی کنید.

در میان افراد مناسب قرار بگیرید

هیچ چیز بدتر از معاشرت با افراد غلط نیست. اگر با افراد اشتباهی همنشین هستید، هیچگاه به هدف خود نخواهید رسید بلکه برعکس دائماً دچار سردرگمی، تردید و منفی‌گرایی خواهید شد. آیا افرادی که با آنها هم‌صحبت هستید بیشتر به شما انرژی می‌دهند یا برعکس از شما انرژی می‌گیرند؟ آیا آنها هدفی ارزشمند و همسو با شما دارند یا برعکس در راه شما شک ایجاد می‌کنند؟ با انسان‌های موفق و مثبت معاشرت کنید، کسانی که همانند شما در مسیر توسعه شخصی هستند و نیز می‌خواهند شما هم پیشرفت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هشت =